Skip to content Skip to footer

Oscars 2012 Winners List

At Sunday night’s 84th Annual Academy Awards Martin Scorsese’s 3D film Hugo and silent movie The Artist were the big winners, snagging five Oscars each. Meryl Streep won  the Best Actress Oscar for her portrayal of former British Prime Minister Margaret Thatcher in “The Iron Lady” and Octavia Spencer took home the Oscar for Best Supporting Actress for her role in “The Help.”

Canadian actor Christopher Plummer, 82, became the oldest person to win an Oscar with his win for Best Supporting Actor for Beginners. 

See the complete list of winners below:

 

Best Picture
WINNER: The Artist — Thomas Langmann
The Descendants
Extremely Loud & Incredibly Close
The Help
Hugo
Midnight in Paris
Moneyball
The Tree of Life
War Horse

Best Directing
Woody Allen, Midnight in Paris
WINNER: Michel Hazanavicius, The Artist
Terrence Malick, The Tree of Life
Alexander Payne, The Descendants
Martin Scorsese, Hugo

Best Actor
Demián Bichir, A Better Life
George Clooney, The Descendants
WINNER: Jean Dujardin, The Artist
Gary Oldman, Tinker Tailor Soldier Spy
Brad Pitt, Moneyball

Best Actress
Glenn Close, Albert Nobbs
Viola Davis, The Help
Rooney Mara, The Girl With the Dragon Tattoo
WINNER: Meryl Streep, The Iron Lady
Michelle Williams, My Week With Marilyn

Best Supporting Actor
Kenneth Branagh, My Week With Marilyn
Jonah Hill, Moneyball
Nick Nolte, Warrior
WINNER: Christopher Plummer, Beginners
Max von Sydow, Extremely Loud & Incredibly Close

Best Supporting Actress
Bérénice Bejo, The Artist
Jessica Chastain, The Help
Melissa McCarthy, Bridesmaids
Janet McTeer, Albert Nobbs
WINNER: Octavia Spencer, The Help

Best Adapted Screenplay
WINNER: The Descendants — Alexander Payne, Nat Faxon, and Jim Rash
Hugo
The Ides of March
Moneyball
Tinker Tailor Soldier Spy

Best Original Screenplay
The Artist
Bridesmaids
Margin Call
WINNER: Midnight in Paris — Woody Allen
A Separation

Best Animated Feature
A Cat in Paris
Chico & Rita
Kung Fu Panda 2
Puss in Boots
WINNER: Rango — Gore Verbinski

Best Documentary Feature
Hell and Back Again
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
Paradise Lost 3: Purgatory
Pina
WINNER: Undefeated — Daniel Lindsay, T.J. Martin, and Rich Middlemas

Best Foreign Language Film
Bullhead (Belgium)
Footnote (Israel)
In Darkness (Poland)
Monsieur Lazhar (Canada)
WINNER: A Separation (Iran) — Asghar Farhadi

Best Cinematography
The Artist
The Girl With the Dragon Tattoo
WINNER: Hugo — Robert Richardson
The Tree of Life
War Horse

Best Film Editing
The Artist
The Descendants
WINNER: The Girl With the Dragon Tattoo — Angus Wall and Kirk Baxter
Hugo
Moneyball

Best Art Direction
The Artist
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
WINNER: Hugo — Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo
Midnight in Paris
War Horse

Best Costume Design
Anonymous
WINNER: The Artist — Mark Bridges
Hugo
Jane Eyre
W.E.

Best Makeup
Albert Nobbs
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
WINNER: The Iron Lady — Mark Coulier and J. Roy Helland

Best Original Score
The Adventures of Tintin
WINNER: The Artist — Ludovic Bource
Hugo
Tinker Tailor Soldier Spy
War Horse

Best Original Song
WINNER: “Man or Muppet,” The Muppets — Bret McKenzie
“Real in Rio,” Rio

Best Sound Mixing
The Girl With the Dragon Tattoo
WINNER: Hugo — Tom Fleischman and John Midgley
Moneyball
Transformers: Dark of the Moon
War Horse

Best Sound Editing
Drive
The Girl With the Dragon Tattoo
WINNER: Hugo — Philip Stockton and Eugene Gearty
Transformers: Dark of the Moon
War Horse

Best Visual Effects
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
WINNER: Hugo — Robert Legato, Joss Williams, Ben Grossmann, Alex Henning
Real Steel
Rise of the Planet of the Apes
Transformers: Dark of the Moon

Best Animated Short Film
Dimanche/Sunday
WINNER: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore — William Joyce and Brandon Oldenburg
La Luna
A Morning Stroll
Wild Life

Best Documentary Short
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
God Is the Bigger Elvis
Incident in New Baghdad
WINNER: Saving Face — Daniel Junge and Sharmeen Obaid-Chinoy
The Tsunami and the Cherry Blossom

Best Short Film (Live Action)
Pentecost
Raju
WINNER: The Shore — Terry George and Oorlagh George
Time Freak
Tuba Atlantic

Show CommentsClose Comments

Leave a Reply